Eve Düşen Yıldırım

Hatalar, yeminler…

Bitişler, başlangıçlar.

Yıldırım sözlük anlamı ile “Gök gürültüsü ve şimşekle görülen, hava ile yer arasındaki elektrik boşalması, saika.” Bugün ilgi alanımıza giren kısmı ise bir erkek adı olarak “Yıldırım” 🙂

Pek çoklarınca bilinmez ama Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un kimliğinde tam ismi “Yıldırım Ali Koç” olarak geçer. Buradan bağlantı kuracağımız nokta ise Ali Bey’in selefi Aziz Yıldırım değil, kader ortağı Yıldırım Demirören.

Beşiktaşlıların hafızasında en karanlık dönemdir Yıldırım Demirören dönemi. Karanlık bir o kadar da karışık… Yıllar sonra Okan Buruk’un Beşiktaş formalı resmini görürüz; “Aa Okan hoca da mı oynamıştı bizde?” deriz. Bazen bir çağrışım yapar, sarışın bir ufaklık görürüz, ”Zapotocny diye bir topçu gelmişti bize ya.” deriz. O kadar çok futbolcu ve hoca gelip gitmiştir ki, kimseyle iddialaşamayız,”Yok ya o hoca bizde çalışmadı.” ya da ”Mehmet Yozgatlı bizde oynamadı.” (çünkü oynadı) diye.

Yıldırım DEMİÖREN

Yıldırım Demirören Beşiktaş başkanı seçildiği 26 Nisan 2004 tarihinden görevi bıraktığı 27 Şubat 2012 tarihine kadar tam 8 ayrı hoca ile çalışırken gelin bazı benzerlikleri birlikte irdeleyelim.

Yıldırım Demirören zengin bir iş adamının oğlu olarak dünyaya gelmiş ve ailesinin şirketinde yöneticilik yapmış. Yıllarca da Beşiktaş’ta Yönetim Kurulu üyeliği sıfatıyla görev almıştı. Futbol bilgisinin çok güçlü olduğu yönünde bir fikri vardı ama Ricardinho’yu transfer ettiğinde Brezilya milli takımın sol açığını aldık diyebilmişti mesela. Göreve gelir gelmez hemen ünlü bir yabancı hocayı takımın başına getirdi: Vicente Del Bosque. İlk yılında 14 milyon avro harcayarak 15 transfer yapmıştı. Kimler yoktu ki listede; Ali Güneşler, Mustafa Doğanlar ve hatta Berkant Göktanlar. Vicente del Bosque’den hemen vazgeçen Demirören kulübü bir tazminat yükünün altında bırakmasıyla beraber bir yerli hocaya teklifi götürmüştü bile: Rıza Çalımbay. Yine 13 transfer yapılmış artık kadroda kimin olup olmadığı hatırlanamaz hale gelmişken, bir sonraki yıl bu sefer yabancı bir hocaya yönelinmiş ve Fransız Jean Tigana takımın başına gelmişti.

Ünlü yabancı hoca, yerli hoca, camianın evladı hoca, nöbetçi hoca… Hiç bitmeyen bu silsile sırasıyla;

Del Bosque – Rıza Çalımbay – Mehmet Ekşi – Jean Tigana – Tayfur Havutçu – Ertugrul Sağlam – Mustafa Denizli – Bernd Schuster – Tayfur Havutçu – Carlos Carvalhal olarak sonlanmıştı. 8 yıla 92 transfer yapılması ise cabası.

Zengin iş adamının futbol yöneticiliğinde başarısız oğlu; hikayeler tanıdıklaştı.

Ali Koç ise isminin hakkıyla olsa gerek bir Yıldırım gibi gelmişti. 20 yılı aşkın bir süre görev yapan Aziz Yıldırım’ı kongrede devirerek hem de.

Aslında yıllardır Fenerbahçelilerin en büyük rüyasıydı. Nasıl olmazdı ki? Dünyaca ünlü şirketler grubunun ferdi. Barcelona’nın göğüs sponsor, her yerde eli kolu olan prestijli, yakışıklı karizmatik bir lider.

İlk demeçlerinde kendisine Ersun Yanal sorulduğunda “Siz benim hayal ettiğim Fenerbahçe’yi anlayamamışsınız.” diyordu. Göreve getirdiği ilk teknik adam ise Hollandalı ünlü teknik direktor Phillip Cocu oldu. Cocu’yu göndererek Ersun Yanal’ı takımın başına getirmesi ise 6 ay bile sürmedi.

Phillip Cocu – Ersun Yanal – Tahir Karapınar – Erol Bulut – Emre Belözoğlu – Vitor Pereira – İsmail Kartal – Jorge Jesus olarak devam etti teknik direktör sıralaması.

Çok iyi sezon sonu geçiren Emre Belözoğlu ve İsmail Kartal görevlerini takip eden sezon yabancı hocalara bırakmak zorunda kalmışlardı.

Transfer konusunda da eli boldu başkanın. Yıllar sonra bir hatıradan ibaret olacak nice oyuncular geldi geçti. İlk sezonunda 17 transfer yapan Ali Koç’un, takip eden yılları ise sırasıyla 14, 21, 10, 19 transferle geçti. 5 sezonda 81 transfer, 8 hoca…

Ali Koç göreve geldiği günden beri Fenerbahçe Süper Lig’de sahaya çıktığı 171 karşılaşmada %52 galibiyet oranı ile 89 galibiyet alabildi. Yani koskoca Fenerbahçe bu 5 sezonda oynadığı her iki maçtan sadece 1’ini kazanabilmişti.

Aziz Yıldırım’ı koltuğundan eden son 5 senesinde dahi bu oran %63’tü. Ali Koç döneminde Beşiktaş’a karşı 15, Galatasaray’a karşı 21, Trabzonspor’a karşı ise 23 yıllık iç saha yenilmezlik serileri de sona ermişti.

İşin acı tarafı başarısızlıkta benzettiğimiz Demirören döneminde Beşiktaş’ın lig şampiyonluğu, Türkiye Kupaları ve Türkiye Süper Kupaları vardı. Ali Koç’un henüz böyle bir başarısı da olmadı.

Futbolu, futbolu bilenlerin yönettiği geleceğe…

*İstatistiki veriler transfermarkt.com.tr’den edinilmiştir.Plase:

Total
0
Shares
Önceki Yazı
madrid münih

11 | Bundesliga, Lazio - Juventus Maçı, Valencia

Bunlar da ilgini çekebilir