Jackie Stewart

Jackie Stewart: Uçan İskoç

”Eğer hisleri ortadan kaldırabilirsem, yanlış şeyi yapma ihtimalinin azalacağını fark ettim.”

Sözün sahibi Sir Jackie Stewart. Kendisi bu sözleri Rolex markasına verdiği röportajda söylemiş. Jackie bu düşünceyi, yarıştığı dönemde en önemli Grand Prix olan Monaco GP’yi kazandıktan sonra anladığını söylüyor. O galibiyetin ödülü olarak da Rolex Daytona saat kazandığını ve hala o saati sakladığını dile getiriyor. O saate baktıkça “Bunu kazanabilmek için yeterince iyi ve yeterince hızlı olduğumu hatırlıyorum.” Diye de ekliyor.

INTERVIEW: Sir Jackie Stewart talks about his Watches, Rolex and Formula 1  - Monochrome Watches

1939 senesinde doğan ve hala hayatta olan Jackie, hayata arabalardan ve yarıştan pek de uzak olmadan başlıyor aslında. Ailesinin İskoçya’nın Dumbarton kentinde, Dumbuck Garage adında bir Jaguar bayisi bulunuyordu. Kendisi burada tamirci olarak çalışırken, abisi Jimmy’de yerel bir üne sahip yarış pilotuydu. Jackie, abisi gibi bir pilot olmayı hedeflerken, Jimmy katıldığı bir Le Mans yarışında kaza geçirmiş ve bu olayın ardından ailesi Jackie’nin pilot olmasını istememişti. Onu bir diğer başarılı olduğu “Atıcılık” alanına yöneltirler ve neredeyse olimpiyatlara katılmaya hak kazanacak bir seviyeye çıkar.

1962 senesine gelindiğinde atıcılıktan emekli olan Jackie, tamirci olarak motor sporunun içerisinde kalır. İyi bir tamirci olan Stewart’ın önüne, dükkanlarının devamlı müşterisi Barry Filer tarafından harika bir fırsat gelir. Barry, Stewart’ın kendi arabasının test sürüşünü yapmasını ister. Bu teklif ve devamı onu harika bir pilot haline getirir. Testin ardından dönemin  Formula Junior patronlarından Ken Tyrell, onun performansını öğrenir ve abisi aracılığı ile Jackie’ye ulaşır. Jackie o görüşmenin ardından dönemin F3 takımı Cooper ile yarışmaya başlar ve burada tam iki sezon yarışır.

1965 senesine gelindiğinde Jackie artık Formula 1’de boy göstermek ister ve dönemin takımı British Racing Motors (BRM) ile sözleşme imzalar. BRM takımı ile üç sezon yarışır. İlk sezonunda aldığı üçüncülük ve o dönem düzenlenen “Tasman Serisi” adı altında düzenlenen şampiyonada birincilik elde ederek, adını iyice duyurmayı başarır.

1968 senesine gelindiğinde ise gözünü artık daha yukarıları diken biri olmuştur. O sezon Matra International takımına imzayı atan Jackie Stewart, ilk senesinde 4 podyum ile ikinciliği, bir sonraki sezonunda da 7 podyum 63 puanla ilk Dünya Şampiyonluğunu ilan eder. Bu şampiyonluk senesinin ardından Tyrell Racing Organisation ile birleşen Matra takımı bir geçiş dönemi yaşar ve Jackie o sezon beşinci olur

Ardından 1971 senesinde Elf Team Tyrell (Tyrell) ile yarışmaya başlayan Jackie, burada geçireceği ve sonunda Formula 1 kariyerini bırakacağı üç sezonu geride bırakır. Bu üç sezonda iki Dünya Şampiyonluğu elde ederken, bir sezonu da ikinci bitirir.

Jackie Stewart – MUBI'de Filmler, Listeler ve Bio

Kimilerine göre kendisi gelmiş geçmiş en hızlı pilotlarından, belki de en iyilerinden biri. Sakinliği, kendine has tavrıyla bir döneme damga vurmuş bir pilot. Kariyerinin zirvesinde kendini emekli eden adam. Tabii onu bu kadar iyi anmamızın  sebebi sadece iyi bir pilot olması değil. Başarılı bir pilot olmasının yanında, emekliliğinin ardından yaptıkları ve farklı alanlarda başarıları.

Sir Jackie Stewart yarış kariyerinin ardından bu yıllarda elde ettiği ticari ilişkilerini iyi kullandı. Motor, lastik, yakıt ve petrol endüstrileri üzerinden projelerde çalıştı. Sürücü eğitimi, zorunlu emniyet kemeri takma ve yol güvenliği gibi konularda belli başlı hükümetlerle kampanyalar düzenledi. Bu sıralarda motor sporlarından geri kalmayacak bir adım attı. Oğlu Paul Stewart ile Paul Stewart Racing Team’i F3 şampiyonluğuna kazandırdı. 1996 yılında ise en büyük adımlarından biri olan Ford Formula 1 fabrikasının motor tedarikini sağlayacağını ve Stewart GP adında yeni bir organizasyon kurulacağını açıkladı. Daha sonrasında bu organizasyon adını Jaguar Racing’e bıraktı.

O, Springfield Kulübü, İskoç Motor Yarışları Kulübü ve Dyslexia İskoçya’nın Başkanı. İngiliz Disleksi Derneği Başkan Yardımcısı ve Grand Prix Mechanics Charitable Trust’ın Kurucusu, Mütevelli Heyeti ve Başkanı. BRDC Başkan Yardımcısı ve İskoç Uluslararası Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Danışma Kurulu’nda yer alıyor. Jackie’nin birçok başarılı işi bulunmakla beraber, bunların karşılığını 2001 senesinde Şövalyelik ödülünü kazanmasıyla taçlandırmış oldu. O motor sporlarına ve motor imalat endüstrisine verdiği hizmetlerle “Sir” ünvanını sonuna kadar hak eden bir isim oldu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın
Önceki Yazı

24 | italya FORMALARI

Sonraki Yazı

61 | Suudi arabistan gp

Bunlar da ilgini çekebilir